Opis alt Opis alt opis alt

Więcej na:

O festiwaluWarszawski Tydzień Kultury Bez Barier to wydarzenie jakiego jeszcze w Polsce nie było. To pełna rozmachu impreza, podczas której w teatrach, na wystawach i warsztatach spotkać się będą mogli wszyscy mieszkańcy Warszawy i goście; także ci, dla których kultura na co dzień jest trudno dostępna.

Każdy może przyjść, każdy jest zaproszony. Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier to 50 wydarzeń, w których brać mogą udział wszyscy – pełnosprawni i niepełnosprawni.

Te wydarzenia są pełnowartościowe artystycznie, różnica jest tylko taka, że wszystkie są dostępne dla osób z niepełnosprawnością.
Niewidomy w teatrze czy na wystawie, głuchy na warsztatach muzycznych, wózkowicz na tańcach? Normalna sprawa. Podczas Tygodnia będą czerpać ze stołecznej kultury pełnymi garściami. Kultura jest bowiem dostępna dla każdego, jest obszarem wolnym od wykluczeń, stereotypów, kalek myślowych i lęków, których źródłem zwykle jest niewiedza.

W tworzenie repertuaru WTKBB włączyło się kilkanaście stołecznych instytucji – teatrów, muzeów i galerii. Wiele z nich to miejsca wcześniej niedostępne, więc tym większą atrakcją jest możliwość skorzystania z ich oferty.  Impreza pomyślana jako Tydzień szybko rozrosła się do 10 dni, tak wiele instytucji chciało znaleźć się w jej programie.
    
Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier to wspólne dzieło miasta stołecznego Warszawy, Fundacji Kultury bez Barier i Teatru Studio. Korzeniami WTKBB sięga zdarzeń, które dzieją się w Warszawie od 2008 roku i które zostały zainicjowane z myślą o osobach z niepełnosprawnością sensoryczną (niewidomi, niesłyszący). To dla nich zaczęto tworzyć audiodeskrypcję (czyli opis spektaklu lub wystawy odsłuchiwany podczas uczestniczenia w danym wydarzeniu)  i napisy dla niesłyszących - dodawane do każdego przedsięwzięcia opatrzonego logiem Poza Ciszą i Ciemnością.

WTKBB to krok dalej – możliwość wyboru spośród ponad dwudziestu dostępnych wydarzeń artystycznych to fantastyczne otwarcie sezonu 2013/14, który dzięki Tygodniowi będzie sezonem przełomowym. Nic już nie będzie takie jak dawniej. Teatr Studio, Teatr Dramatyczny m.st.Warszawy, Teatr Komedia, Teatr Baj, Teatr Warsawy, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Narodowe, Muzeum Pałac w Wilanowie, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy... Jedne po drugich otwierają się kolejne drzwi...

Osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na: audiodeskrypcję i tyflografiki (niewidomi i niedowidzący),  tłumaczenie na język migowy, napisy dla niesłyszących i pętlę indukcyjną (niesłyszący i niedosłyszący). Część miejsc jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich; w innych miejscach osoby z niepełnosprawnością ruchu mogą, jeśli tylko przyjmą taką pomoc, liczyć na wsparcie asystentów.   

  Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier 2013


ORGANIZATORZY


  • Miasto Stołeczne Warszawa
  • Fundacja Kultury Bez Barier
  • Studio Teatr